Řešení bytové krize má pomoct nový stavební zákon. Není ale vůbec hotový.

29.09.2022

Nedostatek bytů a jejich cena, dopady nového stavebního zákona nebo změna DPH u nových bytů. Odborníci debatovali o budoucnosti stavebního rozvoje v Česku.

Ve stavebnictví nadále panuje nejistota z důvodu výrazného růstu cen stavebních materiálů, nedostatku pracovníků a v poslední době raketově rostoucím cenám energií. Tyto okolnosti pak dále umocňují velmi drahé úvěry, které zásadně komplikují financování nemovitostí i využívání hypoték. Základní úroková sazba ČNB se během jednoho roku zvýšila z 0,25 procenta na současných 7 procent.

To jsou podle vyjádření Dušana Kunovského, šéfa rezidenčního stavitele Central Group důvody, proč ceny staveb nadále rostou. Často se také prodlužuje termín jejich realizace. Řada staveb veřejných i soukromých se nyní pozastavuje nebo odkládá. 

Jedním z možných řešení by podle slov Kunovského bylo zapracování dalších změn do novely stavebního zákona.

 "Řešení bytové krize by pomohlo převedení povolování větších bytových staveb (například nad 100 bytů nebo nad 10 tisíc metrů čtvereční hrubé podlažní plochy) pod Specializovaný stavební úřad," uvedl šéf Central Group.

Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ale nový stavební zákon čeká mnoho příprav a finální podoba zákona prakticky neexistuje. Jednání na toto téma totiž stále probíhají.

"Dostupnost bydlení je zásadní problém Česka a nový stavební zákon je jedním z pilířů pro řešení současné bytové krize. Sám o sobě však problém nevyřeší," uvedl Bartoš během debaty na Summitu stavebního rozvoje.

Zdroj: seznamzpravy.cz